0%

Ünlü prodüktör Emrah İş ile müzik üzerine

Posted By: futurerabbit On:


Emrah İş , Aslında onu çoğumuz biliyoruz. 40 milyon izlenen “Private Love” , Türkiye’de büyük yankı uyandıran “I Love Istanbul”,2014 yaz aylarında peş peşe çıkarttığı “Ole” ve “Ajanta” şarkıları ve Son çıkarttığı “In The Club” şarkısı ile bilinen ,Türk Dj & Prodüktör. 2014 senesinde Dünyanın en iyi DJleri sıralamasında 214. oldu.Aynı zamanda Dünyanın en büyük festivallerinden Ultra Europe’da Türkiye’den sahne alan ilk DJ olarak tarihe geçti. David Guetta , Tiesto , Armin Van Buuren , Steve Aoki , Bob Sinclar , Martin Garrix gibi isimlerle defalarca aynı sahneyi paylaştı. Eğlence sektöründe her zaman bir adım önde olması ve clublerdeki inanılmaz enerjisi ile Türkiye’nin en çok parti alan djlerinden biri oldu.

Bizde Türkiye’nin yarattığı en büyük produktorlerden olan Emrah İş ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

TAYLAN: Müzikle tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu ? Ne zamandan beri bu piyasanın içindesiniz, kaç yaşında başladınız kısaca bahseder misiniz ?

EMRAH İŞ: Benim müziğe aşık olmam 7-8 yaşlarında babamın plaklarına olan ilgimle başladı aslında. Daha sonra lise yıllarında gitar dersleri,kasetler,gündüz matineleri derken tamamen işin içine girdim. DJliği ise 18 yaşında barmenlik yaptığım mekanda keşfettim ve kesinlikle hayalimdeki meslek olduğunu anladım. Bu sene DJlik mesleğinde tam profesyonel 20.senem. Tam profesyonellikten kastım tabiki hayatimi tam anlamıyla bu meslekten kazandığım parayla devam ettirmek. Bundan 8-9 sene oncede kendi sarkilarimi yapmaya basladim .

TAYLAN: Sizi prodüktör & dj olmaya iten sebep neydi neden prodüktör & dj olmak istediniz ? O zamanlar bu piyasaya girmenize sebep olan djler ve idolleriniz kimlerdi ?

EMRAH İŞ: DJlik meslegi zamanla evrim gecirdi diyebiliriz aslinda. Kendi şarkılarını yapan DJlerin ortaya çıkması ile beraber prodüktörlük yetenekleri olan DJler de ön plana çıkmaya başladı. Aslında teorik olarak bir dj prodüksiyon yapmak zorunda degildir. DJ’in amacı kitleyi eğlendirmektir fakat şu an herşey birbirine karışmiş durumda. Prodüktorler DJ , DJler prodüktör , her ünlü olduğunu düşünen DJ olmaya başladı. Produktorlerle ilgili cok sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, en azindan müzik biligisi olan insanlar fakat diğer geçici ünlülerin kabinlere geçmesi ben dahil bir cok insanin karşı çıktığı bir durum sanırım. Djlik mesleğinden kendime örnek aldığım yabanci kişiler Danny Tenaglia,Roger Sanchez,Junior Vazquez olmustur . Türkiye’de ise Suat Ateşdağlı , Salih Saka , UFUK ve Murat Uncuoğlu Türkiye’nin ilk DJleri olarak hepimize örnek olmuşlardir .

TAYLAN: Günlük hayatta ne tarz müzik dinlersiniz ? EDM prodüktörlüğü yapan birisi olarak sizce prodüktörler sürekli olarak EDM üzerine mi yoğunlaşmalılar yoksa başka tarzlar, kült sanatçıları da devamlı olarak takip etmeliler mi ?

EMRAH İŞ: Müzik evrenseldir. Ben asla tür dinlemem,sadece müzik dinlerim. Her tarza açığım. Gündelik hayatımda maalesef müzik dinleyecek bir vaktim kalmiyor. Eğer öyle bir vakit yaratırsam mutlaka eski jazz albümlerimi dinliyorum. Ben artık sadece tırnak içinde gençlerin dediği gibi “EDM” yapmıyorum. Aslında “EDM” Elektronik Dans Müziği demek. Bunun içinde bütün türleri giriyor. Artık Türkçe aranjeler ve remixlerde yapıyorum. Yurtdışı başarılarımı kovalamayı bıraktım. Yaptığım çoğu yabancı parçada radyolara yönelik şuan için.Gençlere tavsiyem içlerinden gelen müziği yapsınlar tarzlara çok takılmasınlar.

TAYLAN: Ultra Music Europe’da çalan birisi olarak göğsümüzü kabartan nadir isimlerden birisiniz. O seviyeye ulaşmak için nasıl bir yoldan geçtiniz, neler yaptınız, hangi zorlukları atlattınız kısaca bahseder misiniz ?

EMRAH İŞ: Ultra Europe Music Festivalinde Türkiye’den giden ilk DJ benim. Bu gerçekten çok büyük bir gurur. Zaten bu festivalden sonra EDM kovalamayı bıraktım. Çünkü maalesef Türkiye’de ki elektronik dans müziği kitlesinde şarkı satın alma,destekleme kültürü hiç yok. Kendi kendimize verdiğimiz bu savaş artık yaşımında geçmesi sebebiyle beni çok yordu. Çok ciddi emek,para ve destek gereken bir sektör. Çünkü işin içine milyon dolarlar,şarkı satışları,festivaller girdi. EDM sektöründe işler ticarete döndüğü anda sadece iyi müzik maalesef para etmez . Bunu farkettiğim anda biraktim.

TAYLAN: Yakın gelecekteki planlarınız nelerdir ? Unilife Records benzeri bir proje düşünüyor musunuz ? Yeni şarkılarınız var mıdır bizleri bekleyen ?

EMRAH İŞ: Artık tamamen Türkiye piyayasina yöneldim. Yeni stüdyomuzda yerli Pop Sanatçılarımızın şarkılarını yapıyorum Nurettin Çolak ile beraber. Yabancı sözlü radyo şarkılarımı ise sadece keyif icin yapıyorum. çok yakında “Murder The Dancefloor” diye bir şarkım çıkacak. UL Records’a şuan için ara verdim belki ilerleyen yıllarda tekrar faaliyete geçiririm.

TAYLAN: Bu işler için genel olan bir kanı var ki o da; bu piyasanın merkezinin İstanbul olduğu ve bu piyasaya girmek isteyenlerin İstanbul’da bulunması gerektiği. Bu yüzden anadoludaki genç yetenekler kendilerini 1-0 geride görmekteler. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ?

EMRAH İŞ: Hiç doğru bir kanı değil bence. Portekiz’den,Brezilya’dan ve daha bir çok değişik ülkelerden ünlü olan DJler var. Sonuçta bu işin başkenti olarak Amsterdam yada Hollanda görülür. Bunlar tamamen bahane. Ben bahaneleri sevmem . Sadece çalışsınlar. Iyi müzik mutlaka yolunu bulur ama unutmasinlar ki ayni anda da kendi markalarını olusturmak zorundalar. Fotoğraf çekimleri ,sosyal medya sosyal medya sayfaları ,tanıtım vs gibi yatirimlar da şart..

TAYLAN: Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde çalmış biri olarak İstanbul – İzmir – Ankara hariç kitlesini ve çalmaktan en çok hoşlandığınız şehri sorsak hangisini söylerdiniz ?

EMRAH İŞ: Edirne’yi bu konuda tek geçerim 🙂 Yıllardır DJ olarak gidiyorum ve gerçekten eğlenmesini çok iyi bilen bir kitle var.

TAYLAN: Türkiyedeki eğlence sektörünün durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Dünya piyasasına kıyasla Türkiye’nin durumu sizce ne durumda ?

EMRAH İŞ: Dünya piyasasıyla kıyasladığımızda çok çok gerideyiz tabiki ve düzelmeye de hiç niyetimiz yok. Çünkü eğlenme kültürümüz çok farklı diğer ülkelere göre.

TAYLAN: Instagram, snapchat tarzı sosyal platform fenomenlerinin ‘maalesef ki’ DJ olarak anılmasından, bu işi kültürel ve sosyolojik olarak kavrayamayan insanların sözde djlik yapmasından rahatsız olduğunuzu facebook gibi platformlarda bolca dile getiriyorsunuz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ?

EMRAH İŞ: Bu konu hakkında fikirlerimi sıkça paylaştım. Karsi olduğumu herkes biliyor. Daha da fazla polemik yapmak istemiyorum 🙂

TAYLAN: Genel olarak facebook paylaşımlarından genç prodüktörlere bir abi gibi yaklaşıyorsunuz ve eminiz bu bir çoğunun hoşuna gitmekte ve gönüllerini sağlam bir şekilde kazanmaktasınız. Dilerdik ki herkes sizin gibi olsun herkes birbirine destek çıksın ve geri kalmayalım.Burdan genç prodüktörlere neler söylemek istersiniz ?

EMRAH İŞ: Ilk söyleyeceğim şey yaptıkları müziğe inansınlar. Her sabah kalktıklarında kendilerini görmek istedikleri yerde hayal etsinler ve tabiki çok çalışsınlar. Gerisi mutlaka gelecektir. Destek beklemeyin, müziğinize konsantre olun yeter. Herkese başarılar diliyorum..

TAYLAN: Bize vakit ayırdığınız ve bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.

EMRAH İŞ: Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Resmi web sitesi: http://www.emrahis.com

Resmi Facebook sayfasi:http://www.facebook.com/emrahis

Resmi Twitter: http://www.twitter.com/emrahis

Resmi Youtube: http://www.youtube.com/emrahish

Resmi iTunes: http://bit.ly/19Ectxm

Resmi Spotify : http://bit.ly/EmrahIsSpotify


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Play Cover Track Title
Track Authors
Artist Track Title Youtube
1 Moonwalk Orbital
2 Dennis Cruz Everybody
3 D - Formation Aine
4 Dorian Craft After Act
5 K.A.L.I.L Goom
6 Crotia Squad S.l.e.d.g.e
7 Solee Feiern
8 Fur Coat Monday
9 Hyenah The Idea (Frankey & Sandrino Remix)
10 Jos & Eli 2 Sides to the Coin
Vote
1 Ata Altınoluk
2 Cansın Alataş
3 Aydoğan Gider
4 Bogdon Derweze
5 Stefan Addo
6 Faruk Günaydın
7 Seray Gürsoy
8 Samet Günay
9 Harddirector
10 Ayşe
11 Ömer Faruk Erbaş
12 KaaN
13 Bravosque
14 Çelik Bir
15 Uğurcan Sevindik
16 Cem Egemen