0%

Sezer Uysal ile ADE 2015 Sohbeti

Posted By: futurerabbit On:


Amsterdam Dance Event (ADE) Geçtiğimiz Pazar günü son buldu. 2200 DJ’in Hollanda’nın en popüler mekanlarında çaldığı ADE2015’de ünlü DJ’lerimiz den Sezer Uysal’da boy gösterdi. 18 Ekim’de Olivier Weiter , Miss Melera , Jerry van Schie , Jaap Lighthart , Pell & Preda Soulfinder gibi Techno’nun önde gelen DJleri ile aynı sahneyi paylaşan Sezer Uysal’la kısa bir sohbet yaptık ve bize bu iş nasıl yapılır ADE’de çalma seviyesine nasıl gelinir hepsini anlattı.

Ata: Abi merhaba öncelikle bana zaman ayırdığın çok teşekkür ederim. Seninde çok vaktini almadan sorularıma geçiyorum. İyi müzik yapmak için ne gerekiyor ? Burdan Türkiye’de genç arkadaslara önerilerin neler?

Sezer: Merhabalar! Bence bunun için en önemli şey müzik yapabilecekleri kendilerini mental açıdan rahat hissedebilecekleri bir ortam. Ben şehrin dışında sakin bir yerde olmayı tercih ediyorum fakat bu kişiden kişiye değişir kesinlikle. Bu ortamı kendilerine sağladıktan sonra kesinlikle Dünya piyasasını Dünya sound’unu takip etmeliler.

Ata: Peki bu Dünya sound’un dan kastın tek bir Tarz a yönelmek mi yoksa geçmişten günümüze Michael Jackson’dan Günümüze tüm piyasaları takip etmek mi?

Sezer: Kesinlikle onlar zaten çok önemli eğer bir kişinin müzik geçmişi olmazsa müzik yapması çok zor. Bu isimlere yakın olmak tarz ne olursa olsun iyi müzik yapabilmek için gerekli her türlü altyapıya sahip olmayı sağlıyor.

Ata: Bizdeki en büyük problem bu bence..

Sezer: Kesinlikle Müzik geçmişi artı Klüp Kültürü. Sonrasında her zaman iyi müziğe aç almak gerekir. Bunda demek istediğim de örneğin Istanbul’da Indigo’da çalıyorum ama sevdiğim bir DJ Produktor geldiğinde de dinlemeye gidiyorum mesela. Çünkü o bana birşey katabilir ufkumu genişletebilir. Ve hiç bi zaman klübe gitmekten sıkılmasınlar ama klübe de müzik dinlemek için gitsinler. Uyuşturucu kullanmak alkol içmek kızlar için değil. Çünkü hayatlarının çoğu klüplerde geçicek ve hangi meslekte olursanız olun işyerinizi sevmek işinizi sevmek için en önemli etken.

Ata: Malesef Türkiye’de bu durum biraz yanlış anlaşılıyor.

Sezer: Kesinlikle. Bu elektronik müziğin uyuşturucuyla bağdaştırılmasına ben çok üzülüyorum. Tamam belki kullanıyorsundur kullanabilirsin o sana kalan birşey fakat bu müziği herkes dinliyor kullananda kullanmayanda alıyor ve bazı durumlarda da iş ciddiyeti gerekli. Profesyonel çalışmak önemli.

Ata: Başlayacak yeni arkadaşlar nasıl bir yol izlesinler peki?

Sezer: Öncelikle program. Bizim ülkemizde gençler arasında hep bir program kapışması var fakat bu hiç
Önemli değil. Logic , Pro Tools , Ableton , Cubase , FL hepsinin amacı ses sinyali kaydetme programı iyi müzik yapmak kesinlikle sizin yaratıcılığınıza kalmış birşey.

Ata: Peki armoni bilgisi ?

Sezer: Armoni bilgisi kesinlikle gerekli. Tabikide çok ileri seviye de gerekli değil fakat 2 3 aylık bir piyona armonisi öğrenmek , akorları akor geçişlerini bilmek , major minor gamları bilmek çok önemli. Bir şarkı dinlediğiniz zaman bu şarkı hangi akordan hangi notadan çalıyor bunları öğrenmeniz sizin için en iyisi. Bunları öğrendikten sonra ve programı çözdükten sonra tamamen iş sende kalıyor artık. Son olarak çok dinlemeniz lazım yaptığınız müziğin kültürünü almanız lazım. O kültürü kafanıza oturtmanız lazım ve bu kültür sizin karakterinizle harmanlanınca kendinize ait tamamen size özgün bir sound ortaya çıkacak.

Ata: Genel olarak Türkiye’de bu işlerin hatta neredeyse herşeyin yeri İstanbul başka yerde olmaz algısı var ama sen Bursa’lısın. Gerçekten böyle mi müzik yapmak isteyen bu işte kariyer yapmak isteyen tası tarağı toplayıp Istanbul’a mı yerleşmeli?

Sezer: Hayır kesinlikle çok yanlış. Kesinlikle çok yanlış bir düşünce. Hiç biryerin hiç bi şekilde önemi yok. Eğer sen bir müziği iyi yapıyorsan Hindistan’da ol seni bulurlar. Müizk evrensel birşey ve iyi yapıyorsan her şekilde bir kapı açılır. Ama bizim gençlerimizin düşündüğü İstanbul’a geliyim çevre yapıyım orda çalayım burda çalayım. Çalabilirsin çalmak çok kolay gerçekten çok basit. 2 hafta’nın sonunda herkes çalabilir. Sen bu işi gerçekten yapmak istiyorsan sen bu işi Dünya çapında yapmak istiyorum diyorsan bu işi ciddiye alman lazım çok çalışman lazım. Nerde yaptığının hiç bir önemi yok iyi yapıyorsan gelir seni bulurlar.

Ata: Peki ADE’de çalmak için iyi olmanın dışında ne gerek? Bağlantı mı ? İyi Menajerler mi?

Sezer: İyi bağlantılar kesinlikle çok önemli. Atıyorum benim bir arkadaşım var. Adamın hiç release’i yok sadece iyi bağlantısı var iyi de çalıyor o da çalabilir. Bağlantı derken de adam iyi bir insandır hoşsohbettir insanlar onla vakit geçirmekten keyif alıyodur ve bu sayede kapılar açılır. Biliyorsun PR (Personal Relations) diye bir kavram var ve bu çok önemli. PR seni en yukarı götürebilir. Aynı zamanda en aşağıda çekebilir. Burda çalmak basit birşey bağlantılarını sağladıktan sonra. Önemli olan sen kendine ve müziğine güven , işini ciddiye al. Tabiki de parça yaparsan bu senin artın oluyor. Tabiki sadece bunların dışında doğru sound’a oynamak lazım. Öylesine bir şarkı yapmamak lazım. Beatport’tan şarkı çıkartmak çok önemli değil. Evet çok heyecan verici ama en önemli şey değil bende çıkardım ilk 2005-2006 da çıkardım plak basıldı manyak heyecanlandım ama bu önemli değil önemli olan devamının gelmesi adamlar buna bakıyorlar zaten. Zaten Label’a yolladığın zaman adamlar sana soruyorlar 2 ya da 3 şarkın daha var mı diye.

Ata: Anladım… Sanırım kesinlikle herşeyden önce iş ciddiyeti bu sektörde çok önemli o zaman?

Sezer: Evet kesinlikle. Müziği para için , ün için , kızlar için yapmayın. Yapanda ileri gidemez zaten. Ben bu işe hobi olarak basladım ondan sonra diğerleri geldi dedim ki ‘ Ben bu işten para kazanıyorum , demekki ben bu işi yapabilirim.’ Parayı hiç düşünmedim. Ben zaten mental olarak tatmin olmaya daha çok önem veriyorum. Ben işimden haz alayım gerektiği gibi yapayım bana yeter.

Ata: Anladım abi çok teşekkür ederim zaman ayırdığın için. Umarım başarıların her zaman daimi olur.

Sezer: Ben teşekkür ederim umarım herkes bu dediklerime önem verir. İyi geceler..


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Play Cover Track Title
Track Authors
Artist Track Title Youtube
1 Moonwalk Orbital
2 Dennis Cruz Everybody
3 D - Formation Aine
4 Dorian Craft After Act
5 K.A.L.I.L Goom
6 Crotia Squad S.l.e.d.g.e
7 Solee Feiern
8 Fur Coat Monday
9 Hyenah The Idea (Frankey & Sandrino Remix)
10 Jos & Eli 2 Sides to the Coin
Vote
1 Ata Altınoluk
2 Cansın Alataş
3 Aydoğan Gider
4 Bogdon Derweze
5 Stefan Addo
6 Faruk Günaydın
7 Seray Gürsoy
8 Samet Günay
9 Harddirector
10 Ayşe
11 Ömer Faruk Erbaş
12 KaaN
13 Bravosque
14 Çelik Bir
15 Uğurcan Sevindik
16 Cem Egemen